Cerkveno življenje je v tem obdobju zaznamovano z dogodki na Apeninskem polotoku, kjer so savojske čete zasedle velik del papeške države, proti čemur nastopi tudi goriški nadškof Gollmayr, ki je bil na čelu nadškofije vse obdobje do 1883. Ob spremembah volilnega sistema je nadškof izrazil zaskrbljenost nad preveliko svobodo ljudi, ker se je zavedal verske krize, zaradi katere »civilne svoboščine nimajo temeljev v moralni svobodi«. Povsod po Evropi se krščanska resnica umika »modernim sistemom in teorijam«, ki so po mnenju nadškofa »spremenljivi namigi človeškega razuma«. Zelo modro je ocenil tudi posledice sprememb v šolskem sistemu, ki so potem res pripomogle k utrditvi liberalne kulture v civilni družbi. V povezavi s šolstvom je tudi navodilo, da morajo za pristop k prvemu svetemu obhajilu otroci znati brati, da bi lahko bolje spoznavali katoliški nauk. Cerkev je bila vse bolj obravnavana kot vir zaostalega mišljenja in klerikalizma, vrh tega pa predstavljata dva dogodka iz leta 1870: okupacija Rima in posledičen konec obdobja papeževe politične avtonomije ter obsodba konkordata kot posledica razglasitve sklepa Prvega vatikanskega koncila o papeški nezmotljivosti. Nadškof je ostro obsodil nasilje do papeža in neobsodbo okupacije papeške države s strani katoliške avstrijske vlade.
Kot posledica zasedbe Rima leta 1870 so se po vsej državi organizirale t.i. »Pijeve procesije« kot znak solidarnosti s papežem Pijem IX. Na Goriškem je bila pobudnik procesij »Katoliška družba Goriška« (nastala 28.12.1870), ki je združevala pod svojim okriljem tako slovenske kot furlanske katoličane z namenom postaviti se po robu liberalnemu laicizmu, kakor tudi izraziti podporo papežu. Narodnostni vidik je prevladal nad verskim, vseeno pa so se zvrstile veličastne procesije, katerih višek je predstavljalo škofijsko romanje na Sveto goro 2.9.1872, z udeležbo od 40 do 60 tisoč ljudi. To je bila najveličastnejša Pijeva procesija v vsej državi. Takšno navdušenje gre prav gotovo pripisati bližini italijanskega kraljestva, ki je pravzaprav uničilo papeško državo. Italijanska liberalno-masonska oblast pa ni ostala dolžna in je leta 1873 odrekla potrebno dovoljenje za splošno škofijsko romanje na Staro goro pri Čedadu – videmski prefekt je morda tak shod ocenil za provokativen.
Do izraza ponovno pridejo tri goriška duhovna žarišča. Leta 1876 je bila temeljito prenovljena oglejska bazilika, čudodelna podoba barbanske Marije je doživelo kronanje 15.8.1863, romarska cerkev na Sveti gori pa je v spomin na Pijevo procesijo leta 1877 dobila nov votivni oltar in nove zvonove. Motilni element pa so vedno bolj postajali narodnostni spori znotraj katoliškega družbenega gibanja.
Leta 1866 je nadškof Gollmayr ponovno v Gorici sprejel jezuite, ki so bili pomembni ne le na področju duhovnega oblikovanja ljudi kot duhovni voditelji, pridigarji in spovedniki, ampak tudi na družbeno-kulturnem področju kot pospeševalci katoliškega gibanja (seveda so bili zelo aktivni tudi mestni Frančiškovi redovi, kakor tudi kapucini v Svetem Križu in redovnice). Zaradi vseh teh svojih lastnosti in svoje pomembnosti pa so bili tudi glavna tarča liberalnih krogov.
4 komentarji:
Hvala za to anticipacijo naloge.
Z liberalnimi krogi je vedno križ ampak zanimivo je to, da se je liberalizem - kot miselni in politični tok - hranil na katoliških prsih. In kakor je dejal na tiskovni konferenci kard. Rode, samo krščanstvo pozna in dopušča sekularizem in ločenost civilnega življenja od verskega.
Goriška (nad)škofija je gotovo imela razburkano zgodovino, ker je bila na prepihu narodov, jezikov in ljudstev. Ampak kljub temu je premogla ohraniti "kulturno žarišče" kakršno je Oglej, ki me vedno navdaja s posebnimi občutki.
S tem liberalizmom je tako, da je, kot pravi senator Pera v svoji knjigi, pozabil na svoj krščanski izvor, kar mu seveda škodi. Pravih liberalcev pri nas sploh nikdar ni bilo (brez miselnega ozadja). Ti na Goriškem pa vsaj v tistem času še niso bili proticerkveni, nekateri so celo bili verni, ne vsi. Krščanstvo pozna bolj razliko med svetim in profanim, a žal vedno manj, ker dopuščamo prevelik vstop profanega (tudi prek duhovnikov) v cerkve, ki naj bi bile kraj svetega.
Gorica se je izkazala za eno glavnih tudi slovenskih kulturno-političnih središč, a tega danes marsikdo noče povedati. S tem priznanjem Ljubljani, ki je vendarle bila središče vseh Slovencev, ne odvzamemo prav nič. Je pa bilo v Trstu mngo težje zaradi italijanskih liberal-nacionalistov, ki so bili tudi iredentisti. Zanimivo je, da pred letom 1848 ni bilo nobenih napetosti med obema narodoma v TS - so se medsebojno cenili in sodelovali.
TS je bil drugače tisto regijsko središče, politično in gospodarsko, GO pa cerkveno, kar je tudi za sabo povleklo marsikaj.
Zakaj pa ne:)
buy tramadol tablets tramadol in dogs - cheap tramadol with cod
Objavite komentar